Pétanque

pétanque [petank], hra s těžkými kovovými koulemi házenými na jednu malou dřevěnou (tzv. prasátko). Tolik multimediální encyklopedie Diderot 2001. Tak jednoduché to ale zase není. Hra pétanque je velice rozšířená v zemích obklopujících Středozemní moře.Francouzský hráč pétanque zvedá kouli pomocí magnetické šňůrky Na obrázku vidíte obvyklou odpolední scénku z malého francouzského městečka. Všimněte si výstroje typického hráče pétanqu. Kapesník nedbale zastrčený za pasem slouží k otírání potu, protože hra je namáhavá a vzrušující, a případně úst, pokud dojde k potřísnění vínem. Ta šňůrka má na konci magnet. Tímto velice důmyslným zařízením si hráč ušetří nekonečné ohýbání pro koule. 

Pétanque přenesený do české kotliny získal velice brzy některé nové charakteristické rysy, zřejmě typické pro ducha národů zde žijících. Tradiční pohodu francouzských venkovanů asi těžko nalezneme. Spíše se setkáme se vzrušením a dynamikou, na kterou jsme zvyklí z hokejových stadionů a fotbalových hřišť. Respekt a klid, který provází hody kteréhokoliv hráče v okolí Avignonu, vystřídalo v Čechách vynalézavé ovlivňování - samozřejmě negativní - směřující k poškození soupeře. Mezi špičkovými hráči pétanqu se pro tuto činnost ujalo slangové označení "zaklínání".Gastrocyklistky zaklínají protihráče při vrhu

 

Namísto ležérního posouzení výsledků hry s lehkou francouzskou ironií vidíme na obrázku typicky české důsledné vědecké měření - navíc vždy nejméně dvoučlennou komisí.Dvoučlenná komise měří přesnou vzdálenost koulí od prasátka

 

 PRAVIDLA HRY PÉTANQUE
(nemodifikovaná, tzv. krabicová)

Hra se hraje ve dvou družstvech o jednom, dvou nebo třech hráčích.Každý člen družstva o dvou hráčích hraje třemi koulemi, ve družstvu o třech hráčích má každý člen dvě koule. V případě hry o jednom hráči má každý tři koule. Na hrací ploše nesmí být víc než 12 koulí.
Ke hře se používají kovové koule o průměru mezi 70 až 80 mm. Váha koulí nesmí překročit 800 g. „Jack" je ze dřeva a jeho průměr musí být mezi 25 až 30 mm.
První družstvo je vylosováno hozením mince. Jakýkoli hráč z vylosovaného družstva vybere startovní místo a na zem nakreslí kruh, ve kterém bude stát.Ten by měl být o průměru 36 až 5O cm.
Tento hráč potom hodí „Jack" do vzdálenosti 6 m až 10 m. „Jack" nesmí být blíže jak 1 m k jakékoli překážce (zed', strom, atd.).
Potom tento hráč hází svoji první kouli a snaží se ji hodit co možná nejblíže k „Jackovi". Pozn. obě hráčova chodidla se musí dotýkat země a zůstat uvnitř kruhu, dokud se hozená koule nedotkne země.
Protihráč z druhého mužstva se postaví do kruhu a snaží se dostat svoji kouli blíže k „Jackovi", než jeho protivník. Může tak učinit i vyražením protivníkovy koule z původního místa. Vede koule, která je nejblíže k „Jackovi".
Záleží na hráčích mužstva, které prohrává, zda budou pokračovat v házení koulí a kolik jich hodí, aby dosáhli vedení, atd.
Když družstvo nemá více koulí, hráči druhého družstva hází svoje zbývající koule a snaží se je dostat co nejblíže k „Jackovi".
Body se počítají ve chvíli, kdy ani jedno družstvo nemá žádné koule. Vítězné družstvo získává jeden bod za každou kouli, která je blíže k „Jackovi", než první nejbližší koule poražených.
Hráč družstva, které vyhrálo předchozí hru hází „Jack" z místa, kde ležel v závěru hry. Celkovým vítězem je družstvo, které získá celkové skóre 13 bodů.

PRAVÁ (JEDINĚ SPRÁVNÁ) PRAVIDLA HRY PÉTANQUE
(modifikovaná, tzv. reCYKLovaná)

Hra se hraje v libovolném počtu družstev o libovolném počtu hráčů. Každý člen družstva hraje tolika koulemi, kolik se mu jich na počátku hry podaří získat. V případě hry o jednom hráči si tento přepočítá koule - a případně navštíví lékaře. Na hrací ploše nesmí být výkaly.
Ke hře se používají kovové koule o průměru mezi 70 až 80 mm. Váha koulí nesmí překročit 1 tunu. „Prasátko" je ze dřeva a jeho průměr musí být mezi 25 až 30 mm.
První družstvo je vylosováno metodou kámen - nůžky - papír. Jakýkoli hráč z vylosovaného družstva vybere startovní místo a na zem nakreslí čáru, od které se bude házet.
Tento hráč potom hodí „prasátko" do vzdálenosti 0,5 až 10 m - nebo jak se povede. „Prasátko" by nemělo být blíže než 1 m k jakékoli překážce (zed', strom, stůl s občerstvením, automobil atd.).
Potom tento hráč hází svoji první kouli a snaží se ji hodit co možná nejblíže k „prasátku". Pozn. obě hráčova chodidla se musí buď dotýkat země nebo být ve vzduchu a zůstat za čarou, dokud se hozená koule nedotkne země.
Protihráč z druhého (a dalšího) družstva se postaví na čáru a snaží se dostat svoji kouli blíže k „prasátku", než jeho protivník. Může tak učinit i vyražením protivníkovy koule z původního místa (v žádném případě ne vyražením protivníkových zubů!). Postupně se takto vystřídají všichni hráči ze všech družstev. Mezi jednotlivými hody se mohou hráči libovolně dlouho občerstvovat.Každé volné chvilky je třeba využít k občerstvení
Body se počítají ve chvíli, kdy ani jedno družstvo nemá žádné kovové koule - nebo přestává být vidět. Koule, která je nejblíže prasátku získává počet bodů rovný počtu koulí, druhá nejbližší koule získává počet bodů rovný počtu koulí minus jedna atd..
Hráč družstva, které vyhrálo předchozí hru, hází „prasátko" z místa, kde ležel v závěru hry. Celkovým vítězem je družstvo, které získá nejvíc bodů - skutečným vítězem pak ten, koho druhý den nebolí hlava (z rachotu koulí).

 

Nahoru        Na úvodní stranu